Ekonomi Bakanlığı Yatırım Teşvik Faiz Desteği

Destek Amacı

15.06.2012 tarih, 2012/3305 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile alınan “Yatırımlarda Devlet Yardımları” hakkında karar kapsamında, Ekonomi Bakanlığı (Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü) tarafından teşvik belgesine bağlanan ve destek unsurları arasında faiz desteği yer alan yatırımlara, Ekonomi Bakanlığınca faiz desteği verilecektir. Verilecek olan faiz desteğine aracılık etmek üzere Bankamız ile Ekonomi Bakanlığı arasında protokol imzalanmıştır. 

Faiz Desteği Protokolü konusu
Bankamızca kullandırılan kredilerde kredi faizinin bir kısmının Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan teşvik kapsamında karşılanarak, Bankamız aracılığıyla ilgili yatırımcıya finansal destek sağlanmasıdır.

Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvik belgesine bağlanmış ve destek unsurları arasında faiz desteği verilecek olan yatırımlar;

1-Bölgesel desteklerden yararlanacak yatırımlar (III., IV. ,V., VI. Bölge kapsamındaki iller.)
2-Ayrım olmaksızın, Stratejik Yatırımlar, Araştırma ve Geliştirme Yatırımları ve Çevre Yatırımları, olarak belirlenmiştir.
Faiz Desteği Kapsamı

Bankamızca kullandırılan veya kullandırılacak kredilerde, Ekonomi Bakanlığı tarafından teşvik belgesine bağlanan ve destek unsurları arasında faiz desteği yer alan kredi konusu yatırımların faiz desteğinden faydalanabilmesi için;

a)Kredi miktarının, sabit yatırım tutarının % 70’ini geçmemesi,
b)Kredi vadesinin asgari 1 yıl veya daha fazla olması,
c)Kredinin asgari 6 ay anapara ödemesiz, faiz geri ödemelerinin üç veya altı aylık periyotlar halinde olması,
d)Kredi taksit tarihlerinin Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarının yirmibirini izleyen ilk iş gününe rastlayacak şekilde belirlenmiş olması gerekmektedir.

Faiz Desteğinin Başlangıç Tarihi ve Süresi

Faiz desteği, kredinin ilk geri ödemesinin yapılması yani ilk taksitinin ödenmesi (ödemesiz dönem faizi dahil) ile başlayacaktır.

 Faiz desteği içeren teşvik belgesi kapsamındaki yatırımın finansmanı için açılan kredi, birden fazla ödeme planı çerçevesinde kullandırılabilecek, faiz desteği her halükârda ilk ödeme planına göre kullandırım tarihinden itibaren azami beş yıl süreyle uygulanacaktır.


Yukarıdaki bilgiler tavsiye amaçlı olup, bu bilgilerin hiçbir şekilde doğru, eksiksiz, değişmez olduğu taahhüt edilmemektedir. Bu bilgilere ilişkin olarak ilgili kuruluşlara ait web sitelerinden güncel ve detaylı bilgi edinilebilir. VakıfBank söz konusu bilgilerden dolayı sorumlu tutulamaz, kaynak gösterilemez.

Aile Geliriniz 

Almak İstediğiniz
Evin Expertiz Değeri 

Faiz Oranını Değiştirmek İstiyorum

,

Vade (Ay)

0 TL

Aylık Ödenmek İstenen Taksit

Faiz Oranını Değiştirmek İstiyorum

,

Vade (Ay)

0 TL

Faiz Oranını Değiştirmek İstiyorum

,

Vade (Ay)

0 TL

Aylık Ödenmek İstenen Taksit

Faiz Oranını Değiştirmek İstiyorum

,
Daha yüksek bir aylık taksit tutarı veya daha düşük bir kredi tutarı girmeniz gerekmektedir.
0 Ay

Arkadaşınıza Tavsiye Edin

Siz de VakıfBank KOBİdost’un kampanya ve ürünlerini arkadaşlarınıza önerebilir onların da bu imkanlardan yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Sizin

Arkadaşınızın

Gönder